• Simona

Aké sú výhody prírodnej priadze?

Keď som si prvýkrát ohmatala prírodnú priadzu, vedela som, že z inej už pliesť nechcem. My tvorcovia vieme, ako nás správny materiál dokáže nadchnúť a inšpirovať. Pre svoj projekt si samozrejme chceme vybrať ten najlepší a najkvalitnejší.


Vo FEEL THE WOOL sme si prírodné materiály zamilovali na prvý dotyk. A dokážeme im odpustiť aj chĺpok, ktorý sem tam ostane prilepený na kabáte alebo gauči :D

Prírodné materiály sú obzvlášť vhodné pre začiatočníkov, vďaka ich nerovnej, nie tak dokonale upravenej, zväčša chlpatej textúre. Preto očká pekne držia na ihliciach a nešmýkajú sa z nich. Pletenina tak pekne drží svoj tvar a rýchlo pribúda.

Ak vidíš cez leto niekoho v svetri, určite bude z priadze živočíšneho alebo rastlinného pôvodu. Najmä tie živočíšne majú totiž skvelú schopnosť regulovať teplotu. Vlákna priadze pochádzajú zo zvierat, ktoré veľakrát žijú v klimatických podmienkach, kde často dochádza k zmenám teploty a počasia. Tieto materiály tak veľmi dobre reagujú na teplotu nositeľa. Sú schopné teplo udržať ale aj nevpustiť ho dovnútra.

Citlivé pokožky a alergici si na svoje prídu tiež. Merino priadza je v tomto prípade jasná voľba. Spracovanie je veľmi jemné, priadza je preto šetrná k pokožke a zbytočne ju nedráždi. Projekty z nej sú krásne vzdušné a mäkké, vynikajúce tiež pre bábätká a deti.

Ďalšia vlastnosť, ktorá nás baví, je ,,samočistiaca,, schopnosť. Vlastníci prírodných svetrov vedia, že svetrík si môžu obliecť asi miliónkrát, kým ho operú. Po nosení ho stačí riadne vyvetrať a je ako nový.

Čo sa týka životného prostredia, prínosy sú obrovské. Materiály ako vlna, mohér či bavlna sú z obnoviteľných zdrojov, zatiaľ čo akrylové priadze sú vyrábané z umelých materiálov podobným plastu. Takisto sú biologicky odbúrateľné, je možné ich kompostovať. Sú tak šetrnejšie k životnému prostrediu.

Prírodné materiály sa tiež vyznačujú pevnosťou a odolnosťou. Preto nie je problém ich upcyklovať. Veď zo svetra môže byť po pár rokoch napríklad hrejivá deka. Stačí svetrík vypárať a pustiť sa do nového projektu.

Niektoré prírodné vlnky majú dokonca certifikovaný organický pôvod, nájdeš pri nich označenie GOTS. Získajú ich vlákna a textílie, ktoré sa riadia stanovenými pravidlami, veľmi podobnými tým, ktoré sa používajú v ekologickom poľnohospodárstve. Pri spracovaní sa nemôžu použiť zakázané chemické látky, treba dbať na čistenie odpadových vôd, dodržiavať férové pracovné podmienky, dodržiavať technické parametre kvality a mnoho iných.


Okrem všetkých týchto famóznych vlastností nám prírodné materiály prirástli k srdcu aj najmä kvôli svojej jedinečnosti. Každé klbko je iné, má svoj príbeh je originálne. Umenie pletenia a háčkovania vychádza z histórie a predáva sa z pokolenia na pokolenie. No a samozrejme je to výnimočný spôsob, ako sa prepojiť s prírodou a preniesť jej krásu do bežného života.

Na našom eshope nájdeš široký výber týchto úžasných materiálov, buď samostatne alebo v kombinácii. Príď sa inšpirovať a ak potrebuješ pomôcť s výberom správneho materiálu, neváhaj sa na nás obrátiť. Veď je to naša spoločná vášeň <3

41 views0 comments

Recent Posts

See All