• Petra

Návod na jednoduchý svetrík vhodný aj pre začiatočníka

Updated: Oct 16, 2019

Popravde, asi by ma nenapadlo, že mojím prvým príspevkom bude rovno návod, ale prišlo to tak nejak samé, takže sa tomu nebudem brániť :)

Nečakaj tabuľky, zložitosti, ani krkolomné techniky. Toto je návod, ako si spraviť vlastný svetrík tak trochu podľa seba, s tým, že ťa procesom prevediem a kompletne opíšem jednu referenčnú veľkosť (M/L).

Navyše sa postupne budeme snažiť ku každej použitej technike pridať aj videonávod na náš YouTube kanál, aby to bolo jednoduchšie pre všetkých nových štrikérov :D (vitajte medzi nami, je to super rozhodnutie!)

Tak, ak si začiatočník alebo chceš pre zmenu nejaký oddychový projekt na ihlice, poďme sa spolu do toho pustiť! :)Sveter je pletený zhora vcelku, tzv. seamless (bez zošívania) na kruhových ihliciach. Je to raglán s mierne rozšírenými rukávmi, ktoré sa zužujú do patentu. Rukávy a krk som plietla metódou magic loop. Ak ju neobľubuješ, použi ponožkové ihlice.

Ako materiál som použila ten najjemnejší mohér v kombinácii s hodvábom Silk Mohair od značky Sandnes Garn. Ťahala som naraz štyri vlákna tejto jemnej priadze, takže vo výsledku máš mäkkučký chunky sveter, ktorý neváži 5 kíl :D Osobne som zvolila kombináciu dvoch odtieňov - Mottled Pink a Natural, čo vytvorilo jemne mramorový efekt. Voľba farieb alebo ich kombinácií je ale úplne na tebe.


Potrebovať budeš:

Na referenčnú veľkosť M / L - asi 6 klbiek Silk Mohair

Kruhové ihlice veľkosť č. 12 (napríklad kruhové ihlice KnitPro BASIX BIRCH)

Kruhové ihlice veľkosť č. 9 (na patent na rukávoch)

Ak neobľubuješ prácu s magic loop, potrebuješ tiež ponožkové ihlice v oboch veľkostiach

Ihlu na zapošitie priadze

Nožnice


Mala by si ovládať:

Pletenie hladko

Pletenie obratko

Pletenie do kruhu

Pridávanie nahadzovaním

Naberanie očiek


Rozmery hotového výrobku:

Šírka hrudníka - 56 cm

Dĺžka - 59 cm

Dĺžka od podpazušia - 36 cm

Dĺžka rukáva od podpazušia - 40 cm

Hrúbka rukáva - 20 cm (pred rozšírením)

Veľkosť lemu výstrihu - 25 cm

Uvedené rozmery sú merané po opraní a nablokovaní svetríka, tak sa nezľakni, ak bude mať čerstvý výrobok rozmery o čosi menšie.


Začíname!

Predtým, než sa pustíš do samotného pletenia, je super si spraviť vzorku - skúšku očiek. Aby bolo isté, že výsledok bude mať očakávané rozmery. Niekto pletie voľnejšie, iný viac sťahuje, preto je skúška super nástroj, ako sa vyhnúť prípadnému páraniu už dokončeného svetra :)

Zo vzorky by ti malo vyjsť, že na 10 x 10 cm hladkého vzoru (lícový žerzej) sa ti zmestí 7 očiek x 12 riadkov - pred nablokovaním.

Ak toto sedí, môžme nahodiť, hurá.


Na kruhové ihlice č. 12 nahoď celkom 50 očiek a následne ich spoj do kruhu. Na začiatok kruhovej rady vlož značítko.

V kruhových radách sprav 5 riadkov pružným vzorom 1x1 (striedanie 1 hladkého a 1 obráteného očka). V prípade, ak chceš mať lem výstrihu vyššie ku krku, môžeš pár riadkov pridať.


V ďalšom riadku pokračuj iba hladkými očkami, zatiaľ čo rovnomerne pridáš nahodením (alebo iným spôsobom, ktorý používaš) 10 očiek (po každom 5 očku jedno pridáš). Ja osobne to robím tak, že na začiatku riadku pridám po štvrtom očku, aby mi posledné nahodenie nevyšlo na konci riadku. Ostatné už pridávam vždy po každom piatom očku a na konci mi po nahodení ostane jedno posledné očko, ktoré bežne upletiem.


V nasledujúcom - siedmom riadku potom každé nahodenie upletieš za zadnú niť, aby sa v pletenine netvorili dierky. Zároveň do pleteniny vložíš ďalšie značítka, ktoré v nasledujúcich riadkoch budú ukazovať, kde budeš pridávať očká na raglánový "šev". Na začiatku kruhovej rady jedno značítko už máš, takže ďalšie vložíš za 20 uštrikovaných očiek (predný diel), potom po ďalších 10 (rukáv) a nakoniec opäť po 20 očkách (zadný diel). K prvému značítku ti na ihliciach ostane posledných 10 očiek (druhý rukáv).


Akonáhle máš značítka umiestené vo svojom budúcom svetríku, môžeš začať v ďalšej rade s pridávaním očiek na raglán. Pridávať budeš v každej lícovej rade, to znamená, že v jednej rade pridáš očká a v ďalšej nie. V rubových radách budeš pridané očká pliesť opäť za zadnú niť. V ďalšej zase pridáš a tak ďalej dokola :)


Pridávanie - Riadok 1:

Pridávať budeš v každom lícovom riadku rovnakým spôsobom

- upletieš jedno očko za prvým značítkom (1.),

- jedno očko nahodíš,

- štrikuješ hladko, až kým nemáš na ihliciach jedno očko pred ďalším značítkom (2.),

- jedno očko nahodíš,

- jedno očko upletieš,

- presunieš značítko (2.) na druhú ihlicu,

- jedno očko upletieš,

- jedno očko nahodíš,

- štrikuješ až kým nemáš na ihliciach jedno očko pred ďalším značítkom (3.),

- jedno očko nahodíš,

- jedno očko upletieš,

- presunieš značítko na druhú ihicu (3.),

- jedno očko upletieš,

- jedno očko nahodíš,

- štrikuješ až kým nemáš na ihliciach jedno očko pred ďalším značítkom (4.),

- jedno očko nahodíš,

- jedno očko upletieš


Teraz sa (dúfam) nachádzaš na konci riadku :)


Pridávanie - Riadok 2:

Ďalší riadok prepletieš celý hladko - bez pridávania. V miestach, kde sa v predchádzajúcom riadku pridávalo nezabudni očko upliesť hladko za zadnú niť, aby sa v pletenine netvorili dierky.


Opakuj riadok 1 a 2 až kým nemáš na ihliciach nasledovný počet očiek:

42 očiek pre predný diel

32 očiek pre rukáv

42 očiek pre zadný diel

32 očiek pre druhý rukáv

Spolu 148 očiek na ihliciach

(dĺžka cca 21 cm - dĺžka "švu" cca 30 cm)

V tomto bode je najlepšie si svetrík primerať a vyskúšať či je dostatočnej dĺžky, aby siahal až k podpazušiu, lebo ďalej prejdeme k oddeleniu rukávov.

Nakoľko sa jedná o veľkosť M/L, ak máš menšiu veľkosť a nechceš mať svetrík príliš voľný, môžeš oddeliť rukávy skôr.

Ak máš pocit, že potrebuješ sveter voľnejší, ale rukávy nie, rukávy oddelíš v ďalšom kroku, ale budeš pokračovať v pridávaní očiek na tele ako doteraz.

Pokiaľ chceš pridať aj očká na rukávy, opakuj riadok 1 a 2 ešte zopár krát, až kým ti sadne dobre.


Oddelenie rukávov:

Pre oddelenie rukávov pletieš hladko od začiatku riadku až k značítku, značítko prehodíš na druhú ihlicu, potom za pomoci ihly na zapošívanie prevlečieš očká na rukáv na pomocnú priadzu a tú si zaviažeš, aby ti z nej očká nevykĺzli. Jedno značítko môžeš odložiť a pokračuješ v pletení s rovnakým vláknom priadze ako doteraz - spojíš predný a zadný diel v mieste podpazušia. Keď sa prepletieš k ďalšiemu značítku, prehodíš ho na druhú ihlicu a rovnakým spôsobom odložíš na pomocnú priadzu aj druhý rukáv a odložíš posledné značítko.

Teraz máš na ihliciach telo a rukávy necháš odpočívať, až kým nebude hotové.


Pletenie tela:

Telo budeš pliesť stále hladko, až kým dĺžka svetra nebude cca 49 cm (ďalších asi 33 riadkov) alebo taká, ako ti bude vyhovovať.

V predposlednom riadku som rovnomerne ubrala 7 očiek tak, že som splietla každé 11. a 12. očko hladko dokopy (Ak si pridala menej alebo viac očiek pri rozdelení rukávov, vydelíš si svoj celkový počet očiek tela počtom očiek, ktoré chceš ubrať - pre menšie veľkosti cca 5 a pre väčšie cca 9 - a zistíš, ktoré očká budeš splietať dokopy - príklad 84/7 = 12 - budem splietať vždy 11. a 12. očko).

V ďalšom riadku všetky očká voľne uzavrieš. Ak chceš, spodok svetra môžeš ukončiť aj pružným patentom.


Pletenie rukávov:

Očká rukáva z pomocnej priadze si preveď naspäť na ihlicu. Z podpazušia naber na ihlicu ešte ďalších 6 očiek. Tieto nabrané očká upleť ako prvé a pokračuj pletením do kruhu buď metódou magic loop alebo na ponožkových ihliciach. Na konci riadka si vlož značítko.

Od nového riadku si začni počítať riadky a v 10 riadku pridáš na každej strane značítka jedno očko. Keďže pridávanie na kraji riadku nie je ideálne, pridávaj tak, že najprv jedno očko upletieš, pridáš nahodením, pletieš až k jednému očku pred značítkom, jedno očko nahodíš a jedno posledné upletieš. V ďalšom riadku nezabudni pliesť nahodenie za

zadnú niť.

Toto pridávanie 2 očiek opakuj ešte v 20 a 30 riadku.

Rukávy si opäť môžeš dĺžkou prispôsobiť svojim predstavám. Ja som uplietla 32 riadkov.

V 33. riadku (alebo keď už budeš mať dĺžku rukáva podľa svojich predstáv) spletieš vždy každé dve očká hladko dokopy - z počiatočných 44 očiek budeš mať 22.

Ihlice č. 12 vymeníš za č. 9 a pružným vzorom (1x1 - jedno očko hladko, jedno obrátene) spravíš ešte 10 riadkov. Všetky očká voľne uzatvoríš a rovnako spravíš aj druhý rukáv.


Hotovo! Teraz ostáva zapošiť všetky voľné konce priadze a svetrík okúpať v studenej / vlažnej vode spolu s prípravkom určeným pre pranie vlnených výrobkov.Za každú reakciu a spätnú väzbu budem nadmieru vďačná. Len predsa je toto môj prvý návod, tak verím, že mi každá pripomienka k nemu pomôže sa opäť trošku posunúť tým správnym smerom :)

Zároveň, pre tie, ktoré túto podrobnú formu (určenú najmä pre začiatočníkov) neobľubujú, ak by ste mali záujem o spísanie návodu vo forme skratiek, dajte nám vedieť.

Tak budem čakať na vaše komentáre! A hotový výrobok nezabudnite na sociálnych sieťach označiť #woolvibes

Ďakujem každému, kto sa rozhodne si tento kúsok spolu s nami upliesť.10,267 views0 comments

Recent Posts

See All