• Petra

Pár slov k začiatkom

Updated: Aug 11, 2020

Začiatky v pletení sa môžu zdať komplikované a plné rôznych informácií. Preto sme pre teba pripravili tohto „sprievodcu“ výberom všetkých jednotlivých krokov, ktoré povedú ku krásnemu hotovému projektu.Výber projektu

Sú asi 2 typy štrikérok, a to také, ktoré si vyberú najprv čo chcú upliesť a od toho sa odvíja potom voľba materiálu, ihlíc atď. Druhý typ sa nechá inšpirovať práve dokonalou vlnkou, ku ktorej neskôr vyberá projekt.


Pre úplného začiatočníka je však asi lepšie mať najprv plán a netrápiť sa následne tým, aký projekt bude vhodný už ku kúpenej priadzi. Väčšina návodov na pletené veci obsahuje aj usmernenie ohľadom vhodnej priadze, a to nie len značku a typ, ale aj metráž / gramáž, takže nákup priadze nebude o tipovaní a je menej pravdepodobné, že sa ti vlnka minie pred dokončením alebo naopak ostane prebytočná.

Dobrý návod obsahuje aj zhrnutie techník, ktoré musíš ovládať na jeho zvládnutie, prípadne informáciu o potrebnej úrovni znalostí (začiatočník, pokročilí,...). Toto ti pomôže s výberom vhodného projektu pre začiatok, aj keď ja stále tvrdím, že najprv treba upliesť šál :D


Zdrojov, kde sa dá zohnať ten pravý návod je viacero. Kategória sama o sebe je samozrejme YouTube, kde sa dá nájsť nespočetne návodov, niektoré dokonca v slovenskom či českom jazyku. Ja som začínala tiež pri videách, teraz si zvyknem pozrieť skôr video iba k nejakej pletacej technike, ktorú sa potrebujem naučiť.

Písané návody sa dajú kúpiť na webových stránkach dizajnérok, ktoré ich publikujú. Tie objavíš v prvom rade určite na Instagrame, kde prezentujú svoje práce a cez link v ich profiloch sa spokojne preklikneš na ich web.

Asi najväčší zdroj návodov od výmyslu sveta je však portál www.ravelry.com. Ten môže byť pri prvom kontakte jemne neprehľadný, ale určite stojí za to. Návody si vieš na Ravelry filtrovať či už podľa druhu výrobku, priadze, hrúbky ihlíc a dokonca podľa počtu použitých farieb v návode :DPre menšiu inšpiráciu ti sem pridávame zaujímavé profily dizajnérok na Instagrame:

https://www.instagram.com/petiteknit/?hl=sk

https://www.instagram.com/good_night_day/?hl=sk

https://www.instagram.com/gregoriafibers/?hl=sk

https://www.instagram.com/jojo.tricot/?hl=sk

https://www.instagram.com/parknknit/?hl=sk

https://www.instagram.com/jessssiemae/?hl=sk

https://www.instagram.com/knittingforolive/?hl=sk

https://www.instagram.com/myfavouritethings.knitwear/?hl=sk


A ako malý bonus linky na zopár návodov zadarmo, ktoré sme objavili na Ravelry.com 😊

https://www.ravelry.com/patterns/library/my-little-secret-crop v košíku s kódom JESSIEFREE

https://www.ravelry.com/patterns/library/streamline-tank

https://www.ravelry.com/patterns/library/telluride-easy-knit-kimono

https://www.ravelry.com/patterns/library/easter-bunny-68

https://www.ravelry.com/patterns/library/headband-with-a-twist-5

https://www.ravelry.com/patterns/library/le-pouf-2

https://www.ravelry.com/patterns/library/leafy-washcloth

https://www.ravelry.com/patterns/library/newborn-booties-6

https://www.ravelry.com/patterns/library/carlina-pullover


Nabudúce bude táto miniséria štrikovacích začiatkov pokračovať výberom materiálu a pomôcok. Páčilo by sa ti častejšie inspo ohľadom návodov alebo inšpiratívnych žien, ktoré tvoria pre nás návody? Daj nám vedieť do komentára 😊

266 views0 comments

Recent Posts

See All