• Simona

Starostlivosť o pletené projekty

Tvoj sveter (alebo iný projekt) bol vytvorený s láskou, a preto by oň s láskou malo byť aj postarané. Správna starostlivosť o priadzu pomáha chrániť vlákno a prírodný lanolín, takže tvoje kúsky budú ako nové počas celého používania.

Všetko začína pravidelnou starostlivosťou už počas nosenia. Každý jeden raz je dôležité svetrík poriadne vyvetrať položením na vodorovnú plochu. Potom zložiť a uložiť do skrine. Pletené projekty nikdy neskladuj vyvesené na vešiaku, pretože by stratili svoj tvar. V prípade, že sa zašpiní, jemne škvrnu odstráň navlhčeným uteráčikom. Taktiež sa snaž aby si svoj parfém neaplikoval na samotnú priadzu. Aj taká maličkosť pomôže k dobrému zdraviu svetríka.


Určite dobre vieš, že pri dodržiavaní týchto zásad tvoj projekt vydrží dlho krásny a čistý aj bez prania.

Keď už ale príde na pranie, ideálne je oprať sveter v rukách.

Sveter per naruby a približne s rovnakými farbami, nakoľko prírodná priadza má tendenciu pri praní farbiť. Netreba sa však báť, na farbe projektu sa to nijak neodrazí.


Použi prací prostriedok určený špeciálne na priadzu s čo najlepším zložením. My sme si obľúbili prací gél značky Jeleň a Yellow&Blue, ktoré nájdeš napríklad v drogérii DM.

Podľa návodu daj potrebné množstvo pracieho gélu do studenej až vlažnej vody a premiešaj rukami. Svetrík ponor do vody a jemne ho postláčaj, aby sa riadne namočil. Takto, v kúpeli, ho kľudne nechaj aj 30 minút.

Potom svetrík preplachuj studenou vodou, až kým bude voda úplne čistá, bez pracieho prostriedku. Projekt nežmýkaj, iba jemne stláčaj rukami alebo o umývadlo.

Ďalšou možnosťou je dať sveter vyžmýkať do práčky. V tomto prípade určite použi vrecko na prádlo, aby priadzu ochránilo. Na pračke nastav cca 600 otáčok, bez akéhokoľvek prania a podobne.


Takto čistý a voňavý sveter je dokonale pripravený na sušenie. Zroluj ho do čistého uteráku (ako spacák alebo tvoju joga podložku) a odsaj z neho zbytkovú vodu. Potom už sveter na uteráku iba rozprestri na rovnú plochu, ktorá nie je na priamom slnku či pri zdroji tepla. Nezabudni, že svetrík na vešiak nevešiame. Veď predsa nechceš aby z neho bola neforemná plachta 😉


Keď je tvoj projekt úplne suchý, stačí ho poskladať a uložiť na čisté miesto v skrini.


A máme pre teba jeden super TIP! Mohérové a iné chlpaté priadze majú svoje kúzlo najmä po dokončení pred praním. Ak máš pocit, že priadza po vypraní už nie je taká nadýchaná a vzdušná, zaobstaraj si kefu na vlasy s prírodným vlasom. Dokáže zázraky! Keď už je svetrík takmer suchý, jemne ho prečeš kefou a je to.

S pletenými projektami je to niekedy alchýmia, ale povedzme si pravdu, stojí to za to!

Páčil sa ti náš článok o starostlivosti? Máš nejaké ďalšie tipy alebo rady? Určite nám daj vedieť, rady sa priučíme ☺58 views0 comments

Recent Posts

See All